Головна Сервіси для юристів ... База рішень" Протокол " Постанова ВГСУ від 11.11.2014 року у справі №910/20587/13 Постанова ВГСУ від 11.11.2014 року у справі №910/2...
print
Друк
search Пошук

КОМЕНТАР від ресурсу "ПРОТОКОЛ":

Історія справи

Постанова ВГСУ від 11.11.2014 року у справі №910/20587/13

Державний герб України

ВИЩИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД УКРАЇНИ

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

11 листопада 2014 року Справа № 910/20587/13 Вищий господарський суд України у складі колегії суддів:

головуючого-судді суддів:Демидової А.М., Воліка І.М. (доповідача), Іванової Л.Б.,розглянувши у відкритому судовому засіданнікасаційну скаргуПублічного акціонерного товариства "Транс-Оболонь"на рішеннявід 07.04.2014господарського суду міста Києва та на постанову від 12.08.2014Київського апеляційного господарського судуу справі№ 910/20587/13 господарського суду міста Києва за позовом Відкритого акціонерного товариства "Транс-Оболонь"доПублічного акціонерного товариства "Національний депозитарій України"прозобов'язання вчинити діїВ судове засідання прибули представники сторін:позивачаСрібна О.А. (дов. від 14.01.2014 № 08); Грішина Н.О. (дов. від 05.08.2014 № 134); Невечера С.І. (дов. від 05.08.2014 № 134); Синявський Г.Є. (дов. від 03.07.2014 № 121);відповідачаПанченко О.В. (дов. від 26.12.2013 № 1933/09);Відповідно до Розпорядження секретаря першої судової палати Вищого господарського суду України від 13.10.2014 для розгляду касаційної скарги у цій справі призначено колегією суддів у наступному складі: головуючий-суддя - Демидова А.М., судді - Волік І.М., Іванова Л.Б.

В слуханні справи оголошено переву відповідно до ст. 77 ГПК України до 11 листопада 2014 року до 11.00 год.

ВСТАНОВИВ:

У жовтні 2013 року позивач - Відкрите акціонерне товариство "Транс-Оболонь" (надалі - ВАТ "Транс-Оболонь") (назву якого змінено на Публічне акціонерне товариство "Транс-Оболонь" (ПАТ "Транс-Оболонь") звернулося до господарського суду з позовом до Публічного акціонерного товариства "Національний депозитарій України" (надалі - ПАТ "Національний депозитарій України") про зобов'язання відповідача виконати розпорядження від 19.09.2013 б/н ВАТ "Транс-Оболонь" про проведення дематеріалізації випуску акцій.

Рішенням господарського суду міста Києва від 07.04.2014 (суддя Марченко О.В.), залишеним без змін постановою Київського апеляційного господарского суду від 12.08.2014 (колегія суддів: Хрипун О.О. - головуючий, судді - Корсакова Г.В., Чорна Л.В.), у задоволенні позову відмовлено повністю.

Не погоджуючись з постановленими судовими актами судів попередніх інстанцій, позивач - ПАТ "Транс-Оболонь" звернулося до Вищого господарського суду України з касаційною скаргою, в якій просить рішення господарського суду міста Києва від 07.04.2014 та постанову Київського апеляційного господарского суду від 12.08.2014 скасувати, і прийняти нове рішення про задоволення позовних вимог у повному обсязі. В обґрунтування своїх вимог скаржник посилається на те, що судами порушено норми матеріального та процесуального права, і зокрема ст. ст. 1, 3, 42, 43 ГПК України, пункт 4.2. Положення про порядок переведення випуску іменних акцій документарної форми існування у бездокументарну форму існування, затвердженого рішенням ДКЦПФР від 30.06.2000№ 98, оскільки оскаржувані судові рішення прийняті без повного і об'єктивного вивчення всіх обставин справи, що є підставою для їх скасування.

Відповідач - ПАТ "Національний депозитарій України" у відзиві на касаційну скаргу заперечив проти її доводів та просив залишити оскаржувані судові акти без змін, а касаційну скаргу без задоволення.

Перевіряючи юридичну оцінку встановлених судом фактичних обставин справи та їх повноту, Вищий господарський суд України, заслухавши представників сторін та перевіривши матеріали справи, дійшов висновку, що касаційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.

Судами попередніх інстанцій встановлено, що рішенням загальних зборів позивача, оформлених протоколом від 18.02.2008 № 1, вирішено перевести випуск простих іменних акцій ВАТ "Транс-Оболонь", випущених у документарній формі існування, в бездокументарну форму існування. 13.03.2008 Державною комісією з цінних паперів і фондового ринку ВАТ "Транс-Оболонь" видано свідоцтво про реєстрацію випуску акцій № 96/1/08, яким засвідчено випуск простих іменних акцій на загальну суму 1 441 282 грн. номінальною вартістю 0,25 грн.

Пунктом 13 Розділу VІ Закону України "Про депозитарну систему України" зобов'язано депозитаріїв цінних паперів протягом року з дня опублікування цього Закону (офіційне опублікування 11.10.2012), з урахуванням вимог Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку, забезпечити передання всіх глобальних сертифікатів на зберігання НДУ.

Передача цінних паперів на депозитарне обслуговування до Центрального депозитарію, визначена Порядком передачі цінних паперів на депозитарне обслуговування до Центрального депозитарію цінних паперів, затвердженого рішенням Національної комісії з цінних паперів і фондового ринку від 26.03.2013 № 430 (надалі - Порядок). У пункті 8.2 Розділу ІІ вказаного Порядку зазначено, що Центральний депозитарій не пізніше наступного за датою передачі операційного дня у разі приймання свідоцтв про знерухомлення іменних цінних паперів, копій свідоцтв про знерухомлення іменних цінних паперів, виписок про стан особового рахунку номінального утримувача, сертифікатів цінних паперів на пред'явника зараховує цінні папери відповідних випусків на рахунки відповідних Зберігачів на підставі документів та Переліків, отриманих від Депозитарію, у кількості, що зазначена у цих Переліках.

24.07.2013 на виконання вимог Порядку ПАТ "Розрахунковий центр" (попереднє найменування - Приватне акціонерне товариство "Всеукраїнський депозитарій цінних паперів") передав ПАТ "Національний депозитарій України" Свідоцтво позивача про знерухомлення іменних цінних паперів № 2 від 21.10.2011 на 1 484 080 штук, оформлене на ім'я номінального утримувача ПАТ "Всеукраїнський депозитарій цінних паперів", видане реєстратором ТОВ "Ведення реєстрів компаній".

04.09.2013 наглядовою радою ВАТ "Транс-Оболонь" прийнято рішення, зокрема, про вчинення позивачем дій з переведення випуску простих іменних акцій ВАТ "Транс-Оболонь", випущених у документарній формі існування, в бездокументарну форму існування.

Згідно з пунктом 4.2 Положення про порядок переведення випуску іменних акцій документарної форми існування у бездокументарну форму існування, затвердженого рішенням Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 30.06.2000 № 98 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 12.10.2000 за № 706/4927 (який був чинний на момент виникнення спірних правовідносин), емітент не пізніше 3 робочих днів з дати передачі реєстру повинен надати Національному депозитарію такі документи: розпорядження про проведення дематеріалізації акцій відповідно до інформації, що міститься у переданих депозитарію глобальному сертифікаті, реєстрі власників іменних цінних паперів, складеному станом на дату припинення ведення реєстру, та виписці про стан особового рахунку емітента; виписку про стан особового рахунку емітента, яка містить інформацію про викуплені та/або нерозміщені емітентом акції випуску, що дематеріалізується, складену станом на дату припинення ведення реєстру (за наявності викуплених та нерозміщених емітентом акцій); копію рішення уповноваженого органу емітента або уповноваженої посадової особи емітента щодо встановлення дати припинення ведення реєстру; реєстр власників іменних цінних паперів, складений станом на дату припинення ведення реєстру, у 2 примірниках - 1 у формі паперового документа та 1 в електронному вигляді на знімному машинному носії даних (магнітному, оптичному чи флеш); примірник акта приймання-передавання, зазначеного в пункті 3.4 розділу 3 цього Положення, та, якщо зберігач не є емітентом акцій випуску, що дематеріалізується, копію договору зі зберігачем про відкриття рахунку в цінних паперах власникам, засвідчену емітентом, якщо не всі власники знерухомили належні їм акції випуску, що дематеріалізується.

19-25.09.2013 позивачем подано ПАТ "Національний депозитарій України" пакет документів, у тому числі розпорядження (в одному примірнику) і реєстр власників іменних цінних паперів станом на 18.09.2013, сформований реєстратором ТОВ "Прага-Реєстр". Вказаним розпорядженням позивач наказав Національному депозитарію провести дематеріалізації випуску акцій, загальною кількістю 5 765 128 штук, відповідно до інформації, що міститься в переданих депозитарію глобальному сертифікаті № 96/1/08 від 19.09.2013, реєстрі власників іменних цінних паперів № 215 від 18.09.2013, складеному станом на дату припинення ведення реєстру, та виписки про стан особового рахунку емітента.

Відповідно до пункту 4.2 розділу 4 вищезазначеного Положення Національний депозитарій протягом 3 робочих днів після отримання від емітента належним чином оформлених документів, зазначених у цьому пункті:

- здійснює операцію щодо встановлення обмеження на здійснення операцій з усіма знерухомленими цінними паперами випуску, що дематеріалізується, наявними в системі депозитарного обліку депозитарію, відповідно до його внутрішніх документів (крім операцій, пов'язаних з проведенням дематеріалізації);

- повідомляє зберігачів, які є номінальними утримувачами у реєстрі власників іменних цінних паперів, складеному на дату припинення ведення реєстру; зберігача, з яким емітентом укладений договір про відкриття рахунків у цінних паперах власникам, якщо не всі власники до дати припинення ведення реєстру знерухомили належні їм акції випуску, щодо якого прийнято рішення про дематеріалізацію; зберігачів, на рахунках у цінних паперах яких у депозитарії обліковуються знерухомлені акції випуску, що дематеріалізується, про проведення депозитарних операцій щодо дематеріалізації акцій відповідного випуску та надає зберігачам розпорядження про проведення дематеріалізації цих акцій в їх системах депозитарного обліку;

- здійснює дематеріалізацію акцій шляхом проведення депозитарних операцій відповідно до процедур, визначених його внутрішніми документами, за рахунками його клієнтів: емітента та всіх вищезазначених зберігачів.

У разі надання емітентом Національному депозитарію неналежним чином оформлених документів Національний депозитарій має право відмовити емітенту у прийманні розпорядження до виконання з ґрунтовним поясненням причини відмови.

27.09.2013 відповідачем відмовлено у виконанні розпорядження позивача на підставі того, що розпорядження містить інформацію, яка не співпадає з даними депозитарію. Фотокопію розпорядження з відміткою про відмову у виконанні розпорядження було надано відповідачу.

Приймаючи рішення про відмову у задоволенні позовних вимог, місцевий господарський суд, з яким погодився суд апеляційної інстанції виходив з того, що відмова відповідача у виконанні розпорядження позивача здійснена відповідно до Регламенту здійснення депозитарної діяльності депозитарію цінних паперів, затвердженого рішенням Правління Національного депозитарію України від 30.11.2012 № 3/18, яким Національному депозитарію надано право відмовити у виконанні розпорядження на проведення депозитарної операції на рахунку у цінних паперах у випадку, якщо розпорядження містить інформацію, яка не співпадає з даними Національного депозитарію (підпункт 5.2.1 пункту 5.2 Регламенту).

Водночас, відмітка про відмову у виконанні розпорядження поставлена відповідачем на копії розпорядження, оскільки позивачем подано лише один примірник розпорядження.

При цьому, судами встановлено, що у реєстрі власників іменних цінних паперів ВАТ "Транс-Оболонь", сформованого реєстратором ТОВ "Прага-Реєстр", відсутня інформація про відкритий номінальному утримувачу-депозитарію рахунок у цінних паперах. За даними ПАТ "Національний депозитарій України" відповідно до свідоцтва про знерухомлення простих іменних акцій емітента ВАТ "Транс-Оболонь" обліковується інформація про 1 484 080 штук акцій, які до подачі розпорядження про дематеріалізацію випуску емітента ВАТ "Транс-Оболонь" були знерухомлені їх власниками. Вказані цінні папери були переведені зберігачами з рахунків власників, що відкриті у рамках програмного модуля для взаємодії з системою депозитарного обліку Приватного акціонерного товариства "Всеукраїнський депозитарій цінних паперів" на рахунки цих же власників, що відкриті у рамках програмного модуля для взаємодії з системою депозитарного обліку ПАТ "Національний депозитарій України".

Втім, наданий позивачем до розпорядження про проведення дематеріалізації випуску акцій реєстр власників іменних цінних паперів не містив інформацію щодо тих зберігачів, які обліковують вже знерухомлені акції, що свідчить про неналежне оформлення позивачем документів у розумінні підпункту 4.2 розділу 4 Положення про порядок переведення випуску іменних акцій документарної форми існування у бездокументарну форму існування.

Пунктами 4.2 та 4.4 розділу 4 Положення про порядок переведення випуску іменних акцій документарної форми існування у бездокументарну форму існування визначено, що у випадку проведення процедури дематеріалізації щодо випуску акцій, частина яких була раніше знерухомлена та обліковувалась на рахунках у цінних паперах власників у зберігачів, Національним депозитарієм та зберігачами, що здійснюють облік таких акцій, повинні бути проведені облікові операції, що за своєю суттю передбачають зарахування на рахунки бездокументарних цінних паперів з одночасним списанням відповідної кількості знерухомлених цінних паперів цього випуску.

Згідно з пунктом 4.4 розділу 4 Положення зберігачі, на рахунках в цінних паперах яких у Національному депозитарії обліковуються знерухомлені акції випуску, що дематеріалізується, після отримання від Національного депозитарію розпорядження про проведення дематеріалізації цих акцій в їх системах депозитарного обліку:

- виконують операцію щодо встановлення обмеження на здійснення операцій з усіма знерухомленими цінними паперами цього випуску, наявними в системах депозитарного обліку цих зберігачів;

- протягом 3 робочих днів здійснюють дематеріалізацію акцій шляхом проведення депозитарних операцій відповідно до процедур, визначених їх внутрішніми документами, за активним аналітичним рахунком депозитарного обліку щодо випуску акцій, що дематеріалізується, та/або рахунками у цінних паперах депонентів, на яких у них обліковуються знерухомлені акції випуску, що дематеріалізується, та повідомлення Національного депозитарію про виконання їх розпоряджень про проведення дематеріалізації цих акцій у системі депозитарного обліку зберігача.

Пунктом 5 розділу III Положення про провадження депозитарної діяльності, затвердженого рішенням Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 23.04.2013 № 735, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 27.06.2013 за № 1084/23616, визначено, що облікові операції - депозитарні операції з ведення рахунків у цінних паперах та відображення операцій з цінними паперами, наслідком яких є зміна кількості цінних паперів, прав на цінні папери на рахунках у цінних паперах, встановлення або зняття обмежень щодо їх обігу.

Таким чином, в силу вищезазначених вимог законодавства у разі виконання розпорядження позивача відповідач зобов'язаний був би провести депозитарні операції на рахунках тих зберігачів, на рахунках у цінних паперах яких обліковуються знерухомлені акції випуску, що дематеріалізується. При цьому дематеріалізація акцій згідно із доданим реєстром власників цінних паперів з урахуванням уже знерухомлених акцій призведе до того, що у системі депозитарного обліку буде обліковано більше акцій ВАТ "Транс-Оболонь", ніж емітовано за інформацією глобального сертифікату № 96/1/08 від 19.09.2013.

За встановленого та враховуючи вищенаведені законодавчі приписи, господарські суди дійшли висновку, що у зв'язку з тим, що дані реєстру власників іменних цінних паперів не співпадають з даними системи Національного депозитарію України, останній не має можливості виконати розпорядження позивача про проведення дематеріалізації випуску акцій, оскільки проведення даної процедури без врахування вже знерухомлених акцій призведе до порушення прав інших акціонерів та буде здійснено з порушенням вимог чинного законодавства.

Разом з тим, судами враховано, що відповідно до пункту 30 ст. 8 Закону України "Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні" у зв'язку з тим, що загальна кількість акцій ВАТ "Транс-Оболонь" перевищує 100% статутного капіталу акціонерного товариства та з метою захисту інтересів інвесторів у цінні папери, рішенням Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 17.12.2013 № 2917 "Щодо усунення порушень та зупинення внесення змін до системи депозитарного обліку цінних паперів, випущених ВАТ "Транс-Оболонь", зупинено з 17.12.2013 внесення змін до системи депозитарного обліку цінних паперів, випущених ВАТ "Транс-Оболонь" до усунення порушення, заборонено ПАТ "Національний депозитарій України" здійснювати облікові операції щодо внесення змін до системи депозитарного обліку щодо цінних паперів ВАТ "Транс-Оболонь".

З урахуванням наведених правових положень та встановлених обставин справи колегія суддів Вищого господарського суду України вважає, що доводи, викладені позивачем у касаційній скарзі, є необґрунтованими, оскільки вони спростовуються зібраними по справі доказами і не відповідають вимогам закону.

Всі інші доводи ПАТ "Транс-Оболонь", викладені в касаційній скарзі, були предметом дослідження судів попередніх інстанцій, їм дана належна оцінка, тому відхиляються як необґрунтовані та такі, що не спростовують зроблених судами висновків. При цьому в частині встановлення фактичних обставин справи та переоцінки наявних доказів касаційна скарга не відповідає вимогам статті 1117 ГПК України стосовно меж перегляду справи в касаційній інстанції.

На підставі викладеного, колегія суддів Вищого господарського суду України вважає, що судами першої та апеляційної інстанцій було повно та всебічно з'ясовано обставини, що мають значення для справи, надано їм належну правову оцінку та винесені рішення з дотриманням норм матеріального та процесуального права, що дає підстави для залишення їх без змін.

З огляду на приписи ст. 49 ГПК України, судові витрати за подання касаційної скарги покладаються на позивача.

Керуючись ст. ст. 1115, 1117, 1119-11111 Господарського процесуального кодексу України, Вищий господарський суд України -

ПОСТАНОВИВ:

Касаційну скаргу Публічного акціонерного товариства "Транс-Оболонь" залишити без задоволення.

Постанову Київського апеляційного господарського суду від 12.08.2014 та рішення господарського суду міста Києва від 07.04.2014 у справі № 910/20587/13 залишити без змін.

Головуючий, суддя А.М. Демидова

Судді : І.М. Волік

Л.Б. Іванова

logo

Юридичні застереження

Protocol.ua є власником авторських прав на інформацію, розміщену на веб - сторінках даного ресурсу, якщо не вказано інше. Під інформацією розуміються тексти, коментарі, статті, фотозображення, малюнки, ящик-шота, скани, відео, аудіо, інші матеріали. При використанні матеріалів, розміщених на веб - сторінках «Протокол» наявність гіперпосилання відкритого для індексації пошуковими системами на protocol.ua обов`язкове. Під використанням розуміється копіювання, адаптація, рерайтинг, модифікація тощо.

Повний текст

Приймаємо до оплати